Експеримент Міністерства освіти: вступ по діагоналі

Україна активно продовжує впроваджувати європейські стандарти у вищу освіту. Одна з останніх інновацій – диплом європейського зразка, а тепер – ще й можливість перехресного вступу на магістратуру. Ви вчилися на філології, а зараз хочете стати магістром економіки? Відтепер можна й так.

Експериментальному проекту Міністерства освіти і науки, в ході якого студенти зможуть вступати на магістратуру з іншої спеціальності на основі бакалаврату, дано зелене світло. Не так давно, минулого року, Києво-Могилянська академія судилася з попереднім керівництвом Міносвіти з цього питання. Тоді основним закидом проти перехресного вступу було те, що це суперечить принципу відповідності між спеціальностями, який діє в Україні. Врешті-решт, суперечки як на законодавчому, так і на особистісному рівні вирішилися на користь освітньої інновації як експериментальної. Тепер же перехресному вступу бути, починаючи з цього навчального року.

Отже, якщо ви готові до експерименту, й хочете – в жодному разі не зрадити свою професію, а просто змінити діяльність, так би мовити, сходити «наліво», – тоді вперед!

На шляху до магістратури ваш алгоритм дій буде наступним. Перше – твердо вирішити, що ви хочете! Далі знайти по шухлядах свій диплом бакалавра (раптом після випуску він притаївся серед інших речей). Адже цей експеримент тим і цікавий, що вступити до магістратури можна на основі будь-якого бакалаврату! Після цього обираємо один із вишів, який найбільше до вподоби. А вибрати є з чого. В експерименті беруть участь такі навчальні заклади: Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара; Донецький національний університет; Київський національний економічний університет імені В. Гетьмана; Київський національний торговельно-економічний університет; Київський національний університет імені Т. Шевченка; ВНЗ «Національна академія управління», Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»; Національний університет «Львівська політехніка»; Одеський національний університет імені І. Мечникова; Полтавський національний технічний університет імені Ю. Кондратюка; Сумський державний університет; Ужгородський національний університет; Харківський національний університет імені В. Каразіна.

Отже, університет обрали. Тепер визначаємося зі спеціальністю. Тут-то з вибором дуже не «розгонишся». Здобути освітньо-кваліфікаційний рівень магістра на основі будь-якого бакалаврату можна за такими спеціальностями: літературна творчість; соціологія (за видами діяльності); журналістика (за видами); маркетинг; менеджмент організацій і адміністрування (за видами економічної діяльності); менеджмент інноваційної діяльності; менеджмент природоохоронної діяльності; менеджмент інвестиційної діяльності; управління у сфері економічної конкуренції; охорона праці (за галузями). Табу накладено на сфери медицини та правознавства, але тут і жалітися не варто. Все-таки ці галузі потребують більшої кваліфікаційної підготовки.

Тож ви вже знаєте куди і на що йдете. Залишається останній крок – подача документів. І вперед, з фанфарами знову вчитися.

Вступна кампанія до магістратури буде проходити на конкурсній основі за результатами фахового випробування, програма якого обов’язково включатиме питання навчальних програм дисциплін підготовки бакалавра відповідного напряму. Все інше, після зарахування – справа техніки. Навчання магістрів перехресного вступу буде проводитися за індивідуальним навчальним планом, структура і зміст якого визначатиметься вищим навчальним закладом з урахуванням вимог до рівня оволодіння певною сукупністю вмінь та навичок, необхідних для майбутньої професійної діяльності.

Оскільки перехресний вступ стартуватиме тільки з 1 вересня, поки ще зарано говорити про переваги та недоліки цього експерименту. Але беззаперечно можна сказати, що така інновація ще на сходинку наближає нашу освіту до європейської. А для студентів – це чудовий плюс на шляху до перспективного та різностороннього розвитку.
Далі...


Далі...


Далі...